МАЈА И ЈУНАЦИ: ,,Ми пишемо и не плашимо се. Ми смо јунаци."

 

Група ученика старијих основаца ОШ "9. српска бригада" Бољевац 

ЈУНАЦИ НАШЕГ ДОБА 



Ми пишемо, охрабријемо, лутамо, ми смо јунаци! Охрабрујемо оне који немају довољно самопоуздања да изађу на сцену и да кажу ово сам ја, и охрабрујемо сами себе. Наша врата су свима отворена.

Поред охрабривања, ми пишемо, и то не било шта. И то не неке тамо песме. Пишемо наша осећања, поглед на свет, нашу борбу са светом, о томе како лутамо... 


Наше песме су се нашле у школском електронском часопису, неке су чак доспеле у ФунЗине часопису. Неке су су освојиле награде, неке су завршиле у Миријевским Орфеју. 

За сад имали смо два наступа у нашем родном граду, Бољевцу, један у Зајечару и један у Алексинцу.

Наш први насутуп у Бољевачкој Галерији, био је 21.03.2022., што је посебан датум, то је Светски дан поезије. Поред тога 21.03. је такође дан шума и дан особа са Дауновим синдромом. То вече било је посвећено и шумама, и поезији, и особама са Дауновим синдромом.

Наш други наступ у Бољевцу био је поводом 124 рођендана Десанке Максимовић. То вече смо рецитовали њене песме, песме Мике Антића и, наравно, своје песме.

У Алексинцу поред наступа са песмама, имали смо научну конференцију, Мали Караџић, ту учествује неколико нас. Тамо смо читали по једну песму, по избору.

У Зајечару, имали смо фестивал младих песника. Тај фестивал траје већ 36 година. И по први пут, су учествовали ученици основних школа, и песме су нам отштампане у ФунЗине часопису. Ту смо упознали Босанског песника, Шима Ешића.

Поред свега тога, ми се и боримо, за нас, за млађе, за старије. Боримо се да има више песника, да и ти који пишу, а скривају се, имају довољно самопоуздања, храбрости да изађу на видело.





Наш највећи циљ јесте тај да променимо свест људи о поезији, да је људи схвате иоле озбиљније. Да променимо свест деце кад је у питању поезија. Да је и деца боље виде и боље разумеју. У овоме су укључена и деца нижих разреда.

Ми пишемо пишемо и не плашимо се! Ми смо јунаци!




Коментари